14. oddíl sv. Františka z Assisi Kroměříž

Rodiče našich vlčat jsou bohatstvím našeho oddílu. Díky rodičům se nám otevírají komnaty, jindy nedostupné. Díky rodičům můžeme být prospěšní jiným. Pan Roman Posolda, ředitel společnosti Kola pro Afriku, dobrodruh a cestovatel patří také k našemu rodinnému stříbru.

Sluncem zalitá neděle, 5. října 2014, krátce po poledni přicházejí malí i velcí do kroměřížské Podzámecké zahrady. Mnozí z nich již slyšeli o tom, jak česká kola pomáhají v Africe. Někteří z nich svá kola darovali, někteří se dokonce již zúčastnili I. ročníku akce Běh pro Gambii v loňském roce.

Fotogalerie Běh pro Gambii

Běh pro Gambii

Přesně stanovenou trasu v areálu Podzámecké zahrady nám opět zapůjčili a tímto nám vyjádřili i svou podporu, lidé z vedení Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži.

II. ročník byl právě na startu.

Žáci všech kroměřížských základních škol slyšeli o projektu na besedách, stejně tak studenti některých středních škol. Na základě tohoto prožitku si mnozí našli svého sponzora a na start benefičního běhu přišli s vyplněným sponzorským listem, s jedním nebo i více sponzory. Dobrovolníci při registračních stolech měli plné ruce práce. Zapisovali příchozí, rozdávali startovní čísla. Nejpočetnější zastoupení měly ZŠ Slovan a ZŠ Zachar.

Mediálním partnerem se pro letošní ročník stalo Rádio Kroměříž, které o akci informovalo již předem a zvalo k účasti. Moderátor Rádia, Mirek Karásek, šikovně doprovodil slunné běžecké odpoledne slovem přímo v místě v běhu.

Finanční podporu poskytlo rozhodnutím místní Rady Město Kroměříž, dále již opakovaně podpořila akci firma Kominictví Kytlica, a také lokální Zdravá výživa ve Ztracené ulici. Materiální pomoc ve formě různých dobrot k zakousnutí a doplnění energie pro běžce přišla od těchto sponzorů: Kavárna Matiné ve Ztracené ulici, Pekárna Avos, Velkosklad nealkoholických nápojů Fontána, lokální pěstitel a prodejce jablek pan Pavel Ivánek a výborný jablečný mošt dodala moštárna Martin Posolda a synové z Kroměříže. Zázemí zdravotnické stejně jako loni zabezpečil Oblastní spolek Českého červeného kříže v Kroměříži. Běh mohl být tedy odstartován.

Vzhledem k velkému zájmu, na start se postavilo 230 běžců, bylo nutné odstartovat ve dvou vlnách. Od té chvíle se kroužilo na trati. Dobrovolníci z řad rodičů a přihlížejících se činili v odškrtávání jednotlivých kol na startovních číslech běžců. Většina běžců svou porci kilometrů – 1 okruh má délku 1 km – uběhla během první hodiny od startu. Ti, kteří si v průběhu benefičního běhu dávali přestávku, občerstvovali se a nikam nespěchali, anebo překonávali sami sebe a třeba poprvé v životě dali maximální desítku kilometrů – to byla nejdelší možná vzdálenost, běhali i hodinu druhou. Přibližně v 16 hodin bylo „dobojováno“. Běžci i s doprovodem odcházeli domů, věříme, že s dobrým pocitem z pohybu, z podzimního sluníčka v pohádkové Podzámecké zahradě a také určitě z pomoci druhým, kterou přinesli právě uběhnutými kilometry.

Záhy po doběhu II. ročníku následovalo počítání na místě darovaných částek za uběhnutá kolečka a také očekávání, kolik sponzory přislíbených penízků děti do svých škol ještě přinesou. Vědí, že částku od sponzorů mají přinést do deseti dnů od data konání běhu.

Rozpečetěná kasička vydala úžasných 34.640 Kč! Z některých škol se záhy začínali ozývat koordinátoři běhu s dodatečně přinesenými částkami, které děti vyběhaly. Nutno sdělit, že většinu sponzorských peněz, které byly vyběhány, hodili běžci či jejich sponzoři do sbírkové kasičky v místě běhu. ZŠ Slovan hlásí dalších 1.162 Kč, ZŠ Zachar předává 5.205 Kč, Arcibiskupské gymnázium v Kroměříži, kde běh i celý fundraising běhu byl ponejvíce v režii studentů, přineslo hotově, k již do kasičky vhozeným 4.030 Kč, dalších 14.040 Kč! Dodatečně byly předány ještě částky ve školách ZŠ Sýpky – 550 Kč a ZŠ Komenského 805 Kč.

Celkem bylo v Kroměříži vyběháno a sponzory darováno 69.732 Kč!!! Tato částka opět pokryje náklady k odeslání celého lodního kontejneru s 450 darovanými koly. Tolik dětí bude mít díky kroměřížským účastníkům běhu možnost dojíždět do své školy na kole. Kroměřížským patří ohromný dík za to, že opět stejně jako loni, vyslyšeli výzvu a přidali se k Běhu pro Gambii. Je to úžasný počin, který se promění v realitu pomoci již následující měsíc. Týden po Běhu pro Gambii se uskutečnila nakládka kol do dvou lodních kontejnerů. V tyto dny jsou kola již na cestě západním pobřežím Evropy na jih k Africe. Tým společnosti Kola pro Afriku odlétá 1. listopadu k měsíční misi, při které proběhne také předávka darovaných kol místním dětem. Zároveň bude moci zvěstovat, co všechno bylo nutné udělat pro to, aby tato kola do Gambie dorazila. Jednou z velkých akcí na podporu cesty kol, byl právě II. ročník akce Běh pro Gambii.

Co přinese ročník třetí, to necháme k zodpovězení roku 2015. 

Rychlý kontakt

Zde nás najdete
Telefon: 737 552 520
E-mail: vlcata.km(at)gmail.com

 

Pravidelné schůzky 2020/2021
V určené dny mimo prázdnin
Pondělí:
Vlci – 15.30–17.00 hod.
Úterý:
Sokoli – 15.00–17.00 hod.
Rysi – 15.00–17.00 hod.
Středa:
Lišky – 16.00–18.00 hod.

Starší příspěvky