Pro rodiče

Proč by mohly vaše děti jít do skautu

 • Skauting je pestrý a rozvíjí kluky a holky v různých oblastech
  Na rozdíl od jednostranně zaměřených kroužků si ve skautu můžou vaše děti vyzkoušet širokou paletu aktivit a činností. Hry, při kterých si protáhnou svaly nebo vyzkouší pozornost, rukodělné aktivity procvičující jemnou motoriku, zpěv, tanec i divadlo. Skauti jezdí na výpravy a poznávají bližší i vzdálenější kraje, zkouší různé sporty a technické vychytávky, zapojují fantazii, poznávají historii a přírodu, pomáhají v okolí. Skaut přináší každému možnost najít oblast, ve které vyniká, a rozvíjet se v ní.
 • Díky skautu si děti najdou dobré kamarády
  Skauting je postavený na fungování v malých týmech – družinách a trochu větších – oddílech. V každém případě se děti pohybují ve skupině lidí, které dobře znají a kteří mají společné zájmy. Ve skautu vznikají díky společným zážitkům zdravé a silné přátelské vztahy, často na celý život. A obzvlášť v období dospívání je dobrá parta, která člověka podrží za každých okolností, k nezaplacení.
 • Ve skautu je prostor pro každého
  Skauting je postavený na spolupráci a podpoře druhých, ne na soutěži. I děti, které jsou třeba trošku nemotorné, zakřiknuté nebo mají nějaké znevýhodnění, v něm najdou pevné a bezpečné místo. Stejně jako ty, které se perou s přemírou nadání. Kluci a holky dostávají ve skautu důvěru, díky které si budují přirozenou míru sebevědomí.
 • Skauting posiluje dovednosti, díky kterým se vaše děti neztratí
  Od těch praktických, jako je přišití knoflíku nebo sekání dřeva, po ty nehmatatelné, jako je týmová spolupráce, komunikace nebo porozumění druhým. Skauting vede kluky a holky k samostatnosti, zodpovědnosti a schopnosti poradit si v každé situaci. Zároveň staví výchovu na postojích a hodnotách a přispívá k rozvoji charakteru a touze neustále na sobě pracovat. Skauti a skautky se umí postarat o sebe i o ostatní a o svoje okolí se aktivně zajímají. A v dospělosti to umí ocenit i zaměstnavatelé!
 • Skauting dokáže kluky a holky “odpojit”
  Skauting přináší opravdové zážitky s opravdovými kamarády ve světě mimo obrazovky. Jeho základem je pobyt v přírodě, díky které se i obyčejné činnosti stávají dobrodružstvím. Spolu s atraktivním a pestrým programem je to spolehlivý recept, jak klukům a holkám ukázat, že i realita stojí za to.
 • O kluky a holky se ve skautu starají zapálení a vzdělaní vedoucí
  Kluky a holky ve skautu vedou o něco starší kamarádi s přirozenou autoritou, kteří se učí postupným přebíráním odpovědnosti. Junák – český skaut klade na své vedoucí vysoké nároky, s cílem držet vysokou kvalitu programu i zajistit bezpečné prostředí pro děti. Znalosti si starší skauti a skautky průběžně rozšiřují prostřednictvím vzdělávacích akcí a kurzů i zkoušek akreditovaných Ministerstvem školství.
 • Skauting vaši peněženku nezruinuje
  Skautští vedoucí jsou dobrovolníci, odměnou je jim jen dobrý pocit a radost dětí – i díky tomu je skauting finančně dostupný. Jako rodiče skauta nebo skautky vás čeká platba nevysoké členské registrace a jednotlivých jedno i vícedenních výprav. Ani základní výbava na skautská dobrodružství není na pořízení náročná a v začátcích se dá půjčit nebo koupit z druhé ruky. Skautské tábory jsou obvykle podstatně levnější než tábory komerční.